Onderzoek: 63% van de Nederlanders vermijdt landgenoten tijdens vakantie
Een camping met veel Nederlandse vakantiegangers, een supermarkt met vertrouwde producten uit eigen land, een café waar iedereen Nederlands spreekt: in veel populaire vakantielanden is het een bekend tafereel. Maar zit de Nederlandse vakantieganger daar eigenlijk wel op te wachten? Uit onderzoek van Univé, uitgevoerd door PanelWizard onder 1.067 Nederlanders, blijkt van niet. Sterker nog, twee derde geeft aan juist liever andere Nederlanders te vermijden.
Vakantie vieren zonder landgenoten heeft de voorkeur
Het beeld dat uit het onderzoek naar voren komt is overduidelijk: Nederlanders zoeken elkaar op vakantie niet graag op. Maar liefst 63% vermijdt tijdens vakanties in het buitenland liever plekken waar veel andere Nederlanders zijn. Daar staat een veel kleinere groep tegenover die juist wél de aansluiting zoekt: slechts 13% voelt zich prettiger op plekken waar veel landgenoten komen, en maar 14% laat de populariteit van een bestemming onder Nederlanders meewegen in de keuze voor een vakantiebestemming.
Ook Nederlands eten mag in Nederland blijven
Ook aan herkenbare smaken uit eigen land hebben Nederlanders in het buitenland weinig behoefte. Slechts één op de zeven (15%) vindt het prettig als Nederlands eten, zoals gerechten of producten in restaurants en supermarkten, op de vakantiebestemming verkrijgbaar is. Van een bitterbal bij de borrel tot hagelslag bij het ontbijt: voor de meeste Nederlanders hoeft het op vakantie dus niet per se vertrouwd Nederlands te zijn.
Liever een duik in de lokale cultuur
Waar Nederlandse enclaves en vertrouwde kost maar een kleine groep aanspreken, doet 82% juist moeite om tijdens de vakantie de lokale cultuur te ervaren. Lokale restaurants, gebruiken en ontmoetingen lijken voor de meeste reizigers dan ook belangrijker voor de vakantiebeleving dan herkenbare Hollandse gezelligheid.
“Juist het onbekende, het lokale en het onverwachte maken dat een vakantie echt anders voelt dan thuis,” zegt Aafke Bos, specialist reisverzekeringen bij Univé. “Dat zijn vaak de ervaringen en ontmoetingen die mensen het langst bijblijven.”
Niet iedere verrassing is welkom
Toch is niet iedere verrassing op vakantie even plezierig. “Wie bewust de Nederlandse bubbel mijdt, doet er ook goed aan zich voor te bereiden op situaties waarin hulp niet in het Nederlands of Engels beschikbaar is,” vervolgt Bos.
Nederlanders kunnen zich over het algemeen goed redden in het Engels, maar dat geldt niet overal voor de mensen die zij op hun bestemming tegenkomen. “Ook in populaire vakantielanden als Frankrijk, Spanje en Italië kan een taalbarrière ontstaan wanneer iemand ziek wordt of medische hulp nodig heeft. Klachten uitleggen of begrijpen wat een arts precies adviseert, wordt dan ineens een stuk lastiger.”
Hulp via de alarmcentrale
In zo’n situatie is het verstandig om contact op te nemen met de alarmcentrale van de reisverzekering. “Die helpt om de situatie te beoordelen, passende hulp te organiseren en ondersteunt waar nodig in het contact met een arts of zorgverlener ter plaatse,” legt Bos uit.
“Daarnaast is het verstandig om het telefoonnummer van de alarmcentrale vooraf op te slaan en de zorgpas, polisgegevens en relevante medische informatie bij de hand te houden. Zo kan er sneller passende hulp worden georganiseerd wanneer dat nodig is,” besluit Bos. “Met alle liefde zelfs.”

Infographic 1 - Voorkeuren van Nederlanders tijdens vakantie in het buitenland.