23 juli 2026
Van Vlas tot Verf: Oliemolen De Passiebloem viert feest

De Zwolse Oliemolen De Passiebloem bestaat 250 jaar. Om dit jubileum te vieren, heeft kunstenaar Teunie Bastiaan ‘Van Vlas tot Verf’ opgezet. Met dit project wil ze haar passie voor de molen met zoveel mogelijk mensen delen.
Eigenlijk had conceptueel kunstenaar Teunie Bastiaan nog nooit van Oliemolen De Passiebloem gehoord. Maar toen ze een schilderij met olieverf maakte, zag ze hoe mooi het proces van vlas tot verf is. “Vorig jaar deed ik mee aan ‘1m2 vlas’. Een project waar mensen bewust worden hoe vlas groeit en wat ermee gemaakt kan worden. In mijn eigen tuin heb ik één vierkante meter vlas gezaaid, geoogst en er linnen van gemaakt. Van lijnzaad kun je ook olieverf maken. Hiervoor ben ik naar De Passiebloem gegaan. Zij lieten me het hele proces zien. Ik werd zo enthousiast! Toen ik hoorde van het 250-jarig bestaan van de oliemolen, kwam ik op het idee om een project te starten.”
Rembrandt van Rijn
De initiatiefneemster heeft met het project ‘Van Vlas tot Verf’ het doel zoveel mogelijk mensen bewust te maken van het proces van dit oude ambacht. “Onder begeleiding van een vrijwilliger gaan de deelnemers eerst vlas zaaien. Het gewas gaan ze zelf onderhouden. Vervolgens wordt het geoogst en wordt de lijnzaadolie in de molen geperst. Samen met pigment wordt het verf. Dat is dezelfde olieverf als bijvoorbeeld Rembrandt van Rijn voor zijn beroemde schilderijen gebruikte. Tijdens mijn workshop gaan we dan ook met deze verf schilderen. De kunstwerken zullen zowel in de molen als in de Stadkamer van Zwolle komen te hangen. Samen met historische foto’s en artikelen over de jarige molen.”
Zaaien en oogsten
Met haar project wil Teunie vooral mensen uit de omgeving bewust maken van de functie die De Passiebloem door de eeuwen heen heeft gehad. “Iedereen kan meedoen, jong en oud. Mensen die hier in de buurt lopen of fietsen zien de wieken wel draaien, maar weten bijvoorbeeld niet dat naast de molen vroeger ook een verffabriek stond.”
Inmiddels hebben al twee schoolklassen deelgenomen aan het project ‘Van Vlas tot Verf’. De kinderen hebben lijnzaad naast een stuk omgeploegd veld gezaaid en na de zomervakantie, over ongeveer honderd dagen, kan het vlas worden geoogst.
Univé Noord-Holland Ledenfonds
Met dezelfde techniek waarmee onze beroemdste schilder werkte, gaat Teunie met de deelnemers schilderen. “Voor dit deel van het project hadden we materialen nodig. Denk aan ezels, kwasten, paletmessen, het pigment en het doek”, legt Teunie uit. "Gelukkig kwam een vrijwilliger van de molen op het idee om het Univé Noord-Holland Ledenfonds aan te schrijven. Ik had het helemaal niet verwacht, maar Univé doneerde een mooi bedrag. Genoeg om heel wat mensen aan dit project deel te kunnen laten nemen en zo meer over de functie van de Oliemolen te leren. En het mooie is, we kunnen de spullen nog jarenlang gebruiken.”
Ken jij ook een maatschappelijk en lokaal project dat in aanmerking komt voor een donatie?
Tekst: Caroline Vlietstra
Deel dit bericht
Meer van Univé Noord-Holland? Bekijk alle verhalen uit de regio.

Na exact drie jaar voorbereidingen is het dan eindelijk zover: Sportpark De Kuil van voetbalvereniging Hollandia T krijgt een pannaveld. Het nieuwe veldje in Tuitjenhorn wordt vrij toegankelijk voor iedereen en vormt een mooie aanwinst voor het Noord-Hollandse dorp.

Marga Heetkamp zet zich in voor mensen met een longziekte. Al achttien jaar werkt ze als vrijwilliger voor het Longfonds en daarbij heeft ze haar eigen stichting: Longgenotencontact. De stichting beschikt over een eigen pand, ‘Chez Nous’, een plek in Den Helder waar lotgenoten welkom zijn.

Een bezoek aan het ziekenhuis blijft spannend, zeker voor jonge patiënten. Daarom wilde Noordwest Ziekenhuisgroep, locatie Alkmaar, iets extra’s doen om kinderen af te leiden. De wens: wandspellen voor de wachtkamer en de kinderkamer op de spoedeisende hulp. Dankzij Stichting Vrienden van Noordwest en het Univé Noord-Holland Ledenfonds werd die wens werkelijkheid.